Vazelína - ani moc, ani málo
- Karel Schmiedberger
- 26. 2.
- Minut čtení: 2

Vazelínu pro vakuové systémy od nás dostává s AMARU každý nový uživatel. Při zaškolení zpravidla panují obavy, jestli balení 50g je dostatečné a kdy už bude potřeba objednat další. Většinou už během zaškolení vysvětlujeme, že celé balení by mělo na jedno AMARU vydržet minimálně rok, klidně i dva a více.
Proč vlastně používat vazelínu na vakuové systémy?
Čím hlubšího vakua se snažíme dosáhnout, tím je systém náchylnější na menší úniky, kudy může procházet vzduch. V případě lyofilizátorů se bavíme třeba jen o desetinásobku tlaku na povrchu Marsu. Každý škrábanec nebo skřípnutý lidský vlas ve dveřích komory tak znamenají únik vakua.
Tyto, zpravidla lidským okem nepozorovatelné, netěsnosti je složité najít a v praxi téměř nemožné vyrábět díly tak, aby byly zcela dokonale hladké. Proto přichází na řadu řešení s vazelínou nanášenou metodou kobercového náletu. Nemusíme vědět, kde přesně je nerovnost v gumovém těsnění, ale prostě jej namažeme všude ve styčných plochách. Samotná vazelína se pak přizpůsobí jak těsnění, tak dveřím komory a utěsní jakékoliv možné úniky vakua.
Jak vazelínu nanášet?
Pokud chceme zamáznou rýhy v těsnění nebo nerovnosti v nerezovém povrchu, které jsou tak malé, že nejdou skoro ani vidět, nepotřebujeme vazelíny moc. Stačí opravdu tenká vrstva, která by ale měla být rovnoměrně rozprostřená tak, aby skutečně došlo k onomu kobercovému náletu.
Co přesně je "tenká vrstva" je předmětem diskusí s uživateli během instalace. Nejlépe to definuje kolega, který radí "Nanášet a roznést stejně jako při mazání opalovacího krému, kdy nejsou vidět shluky bílého krému, ale povrch kůže je lesklý.".
Co když je vazelíny moc?
I to už jsme zažili. Příliš velké množství vazelíny vytvoří shluky, které naopak dokážou uživatele nehezky potrápit. Samotná vazelína totiž velmi dobře zachytává prach a nečistoty. Čím více jí je, tím spíš se na styčnou plochu dostane nějaké smítko, které prostě vytvoří cestičku pro vzduch proudící do komory, kde chceme dosáhnout vakua.

Stejně tak se může stát nepřítelem i tenká vrstva staré vazelíny, kterou nikdo dlouho neočistil.
Kdy použít znovu vazelínu a nanést novou vrstvu?
Zde je odpověď občas až překvapivě jednouchá - až v momentě, kdy lyofilizátor nedosáhne potřebného vakua. V případě firem, kde je potřeba zavést jednotný plán údržby doporučujeme důkladně vyčistit těsnění a nanést novou vrstvu vazelíny 1x za měsíc.
Musí to být vazelína určená pro vakuové systémy?
Ano. Zatím nikdo z našich uživatelů neobjevil fungující alternativu, ačkoliv jsme měli již lyofilizátor, kde obsluha zkoušela použít Indulonu. Na jiném pracovišti pak použili jakousi vazelínu s jiným účelem použití, což vedlo nezvratnému poškození těsnění komory a tím vyřazení lyofilizátoru z provozu.
