top of page
  • Karel Schmiedberger

Provozní podmínky lyofilizátoru AMARU

Aktualizováno: 21. 6. 2022

Je o tom vlastně polovina celé kategorie Údržba AMARU na tomto blogu. Každý přístroj potřebuje určité provozní podmínky a podle toho, jak jsou dodrženy se také pak odvíjí četnost nutných zásahů ze strany uživatele nebo dokonce našeho servisu. Tak proč si toto téma neprojít trochu podrobněji?


Teplota

O teplotě potřebné k provozu lyofilizátoru AMARU jsme už psali dost zevrubně v článku Na teplotě záleží. AMARU potřebuje pro provoz okolní teplotu 15°C až 25°C. Pokud je teplota nižší, negativně to ovlivňuje jak elektronické součástky, tak hlavně ty gumové (těsnění komory, vnitřní spojky vakua) a samozřejmě olej ve vakuové vývěvě. Když naopak teplota stoupá k 30°C a výš, může být ovlivněno i měření tlaku a tím i výsledek sušení potravin.


Opakované starty v teplotě pod 15°C mohou také způsobit poškození chladící jednotky!


Vlhkost

Maximální dovolená vlhkost pro provoz je 60% bez kondenzace. Vyšší vlhkost může mít negativní vliv zejména na elektronické součástky uvnitř lyofilizátoru. Navíc vysušené potraviny budou po vytažení z lyofilizátoru rychle nabírat vlhkost zpět a proto je dobré udržovat vlhkost v místnosti na obvyklých 40 - 50%.

Jinými slovy, pokud v zamýšlených prostorách rostou ze stropu krápníky, určitě nejde o vhodné místo pro provoz lyofilizátoru, byť tam není horko.


Větraný prostor

S teplotou vlastně také souvisí větrání místnosti, kde je lyofilizátor AMARU umístěn. Nelze jej tedy zavřít do kumbálu o prostoru 2 x 2 metry a čekat, že mu to prospěje. Z vlastních zkušeností víme, že je ideální místnost minimálně 10 m2. Přeci jen chcete mít nějaký manipulační prostor a běhat umývat produktové tácy o dvě místnosti vedle není ideální. Zároveň je nutné mít k dispozici větrání - buď okno, které místnost dostatečně "vyluftuje" nebo přímo vzduchotechniku.


Vyobrazení min. prostoru pro provoz lyofilizátoru AMARU
Vyobrazení min. prostoru pro provoz lyofilizátoru AMARU

Stabilní napájení

AMARU potřebuje k provozu pouze klasickou zásuvku 230V, ovšem s vlastním jištěním 16A. Na to je dobré myslet, při pořizování dvoupatrového AMARU, kdy tedy každá jednotka bude potřebovat vlastní jistič 16A. Vhodné je mít zapojen také proudový chránič.


Co je ovšem také podstatné, je stabilita napájení. Ve větších městech to zpravidla není problém, ale provozovat AMARU na vesnici, kde běžně několikrát denně dojde k poklesu napětí, může vést k poškození řídící jednotky lyofilizátoru. Občasný výpadek napájení zase tak moc nevadí, protože AMARU je zpravidla schopen navázat v procesu tam, kde byla elektřina uzmuta.

193 zobrazení

Comments


bottom of page