top of page
  • Karel Schmiedberger

Čištění a dezinfekce lyofilizátoru AMARUDnešní článek je určen především stávajícím majitelům lyofilizátoru AMARU, ale třeba v něm najdou radu nebo inspiraci i ostatní čtenáři. Ať už zpracováváte potraviny pro byznys nebo jenom pro rodinu a známé, současná doba si žádá nová opatření. Jde přeci o potraviny, které jsou určené, aby skončily v ústech zákazníků nebo blízkých.


Předně je nutné si říci, že víc než kdy jindy je nutné dodržovat hygienické postupy a nařízení, ačkoliv z velké části říkají, kolik musí být v provozovně dřezů apod. Ovšem zlaté pravidlo, ačkoliv s AMARU vyrábíte lyofilizované potraviny jenom pro rodinu a známé, je postupovat jako by jste byli sami infekční - jednorázové rukavice, dezinfekce, rouška. To je základní minimum.


Před čištěním a jinou údržbou vždy raději odpojte přístroj od elektrického napájení.


Dále v článku nás bude provázet možná překvapivý prostředek se schopností ničení virů - mýdlová voda. SARS-CoV-2 je z části tvořen tuky, konkrétně jeho obal. Naproti tomu obyčejné mýdlo obsahuje amfifilní látky, které jsou schopné vázat se na vodu i tuky. To znamená, že se mýdlo naváže na křehkou stěnu viru a pomocí tekoucí vody jej doslova roztrhá na kusy.

Vnější kovové povrchy

Většina instalovaných AMARU je v provedení zakrytování z komaxitované oceli. Práškové lakování je velmi dobře odolné běžným dezinfekčním prostředkům, ale určitě se nedoporučuje používat abrazivní čistidla (např. CIF krém apod.)


Pro běžné čištění tak většinou postačí mýdlová / jarová voda. Pro precizní sanitaci lze použít bezchlórové dezinfekce typu Sanytol.


Akrylové dveře komory

V návodu uvádíme, že k akrylovým dveří produktové komory je potřeba přistupovat stejně jako by byly skleněné. Sklo ovšem odolá i velmi agresivním látkám, což není případ akrylu. Pro mytí a dezinfekci tak lze použít čističe oken s obsahem až 70% lihu. Nejprve však doporučujeme odstranit pozůstatky vakuové vazelíny, opět nejlépe mýdlovou vodou.


Nerezové prvky

U nerezu je potřeba vyvarovat se dezinfekčním a čistícím prostředkům obsahující chlór. Ten může poškodit pasivační vrstvu na povrchu a pozvolna bude docházet ke korozi. Čištění a sanitace nerezových povrchů se však už dlouho provozuje v gastro odvětví a tak není velký problém najít přímo přípravky pro toto určené, jako např. SUMA INOX D7 a jiné.


Opatrně však s přípravky na nerez u produktových táců! Tyto logicky přichází do styku s potravinami a na to už není vhodný každý čistič nerezu. Zde doporučujeme postupovat stejně, jako jste to dělali patrně doposud - umýt jako klasické nádobí ručně Jarem a horkou vodou nebo v myčce. Ostatně totéž lze použít na interiér produktové komory.


Policový systém

Policový systém je převážně hliníkový se silikonovými a plastovými součástkami. Jde o poměrně odolné materiály a tak není hlavní problém volba čistidla, nýbrž praktické provedení. Málokdo dostane mezi jednotlivé police ruku, aby mohl plochy otřít houbičkou na nádobí a proto je vhodné se vybavit kartáčem na mytí nádobí s dlouhou rukojetí.


Samotné čištění opět nejlépe přípravkem na mytí nádobí a horkou vodou, ovšem ve formě navlhčeného hadříku. Teoreticky lze použít i dezinfekční přípravky na nádobí typu BAXIOL.SID, ale jestli je to nutné nechávám na úvaze uživatele.

Je dobré věnovat péči zejména červeným přítlakům produktových táců kterých se mohou potraviny při nakládání táců dotýkat. Chcete li provést přímo jejich dezinfekci, kopolyester ze kterého jsou vyrobené odolá běžné dezinfekci na ruce, ať už té na bázi isopropylalkoholu nebo té z denaturovaného lihu, známé jako AntiCOVID. Je však nutné následně dobře otřít vlhkým hadříkem nebo namočenou houbičkou.


Gumové součásti

Gumové těsnění komory a vypouštěcí ventil QuickSeal mají poměrně dobrou chemickou odolnost, přesto pro jejich čištění postačí ponoření a opláchnutí v jarové vodě, případně lze použít běžné dezinfekční prostředky.


Útroby lyofilizátoru AMARU

Vakuovou vývěvu a její okolí není potřeba dezinfikovat. Provozní teplota některých jejích částí dosahuje až 70°C, což virům nedělá vůbec dobře. Minerální olej dosahuje uvnitř ještě vyšší teploty a tak není rizikem.


Nicméně je nutné dbát právě o místo, kde je vývěva usazená. Co dokáže prach jsme si již řekli v minulém článku o údržbě a protože může během výměn nějaký ten olej vytéci, je vhodné tak 1x za měsíc vývěvu odpojit, vyjmout z přístroje a povrch pod ní vyčistit a odmastit.


Pamatujte také, že lyofilizace není sterilizace! Laboratorní lyofilizátory jsou přímo určené k zachování bakterií a virů a ačkoliv proces v AMARU tak šetrný není, nelze garantovat, že co v potravinách je při nakládání, nezůstane živé i po úplném vysušení.
67 zobrazení

Comments


bottom of page