• Karel Schmiedberger

Provozní náklady lyofilizátoru


Balící linka, secí stroj nebo dodávka jsou přístroje potřebné možná právě pro vaše podnikání. Každý podnikatel ví, že nákladem není pouze kupní cena, ale existují také provozní náklady. U lyofilizátoru potravin tomu rozhodně není jinak. Zkusmo si můžeme sesumírovat, co provoz takového přístroje stojí.

AMARU k životu potřebuje 3 věci seřazené podle míry potřeby:

Elektrická energie

Elektrická energie je základním médiem pro chod lyofilizátoru. Každý den (24 hod.) provozu přidá na elektroměru cca 18 kWh. Jde o průměr vypočtený z několika vsádek a do výpočtu je vždy zahrnuta doba zamrazení (cca 10 hod.). Pokud budete potraviny zamrazovat v pultovém mrazícím boxu, průměr by byl o něco vyšší, ale logicky by zase přístroj běžel o to kratší dobu.

Řada testovacích vsádek, u kterých jsme měřili spotřebu, vyšla shodně na hodnotu celkové spotřeby kolem 35 kWh. Samozřejmě je dobré si také přečíst náš předchozí článek:

Jak dlouho trvá lyofilizace

Záměrně se stále vyhýbám uvedení ceny, protože ta se bude v čase měnit díky ceně za kWh. Někdo také může disponovat s vlastními přebytky ze solární elektrárny a tím spíš jej bude zajímat víc spotřeba, než cena. Když bychom ale vyšli ze současné ceny elektřiny 1 kWh = 3,71 Kč (zdroj: energie123.cz), tak jedna vsádka (vč. zamrazení) vychází na necelých 130 Kč.

Olej

Součástí každého lyofilizátoru je vakuová vývěva a ta se neobejde bez oleje (nejde-li o tzv. suchou vývěvu.

Vývěva dodávaná spolu s AMARU potřebuje 500 ml oleje, který jí vydrží cca 100 - 150 hodin sušení (při zamrazení vývěva neběží). Může to být o něco více nebo o něco méně. Je spíše důležité kontrolovat stav oleje a vyměnit jej při prvním náznaku zakalení, jinak se bude snižovat výkon vývěvy a zrovna tak její životnost.

Zakalený olej hodný výměny

Vakuové pumpy potřebují pro ně určený minerální olej. Sami máme náš ozkoušený typ, který používáme jak v AMARU, tak pro biotechnologické lyofilizátory v laboratořích a výrobních provozech. Jedna dávka (500 ml) vychází na cca 250 Kč.

Servis

AMARU je přístroj jako každý jiný a tak vám nebudu vykládat, že nepotřebuje servis. Bude-li lyofilizátor tvořit část vaší produkce, určitě by si zasloužil obětovat objednávku alespoň jedné preventivní prohlídky každých 12 měsíců provozu.

Dobrou zprávou je plánovaná servisní pobočka v Olomouci. Včetně dopravy by tak drtivou většinu uživatelů v rámci ČR neměla stát návštěva servisního technika více jak 2 až 3 tisíce korun.


1,060 zobrazení

Přihlášení k odběru novinek

© 2021 Lyotrade Freeze Dryers, s.r.o.

Je AMARU pro vás moc malý? Na Biotrade.cz umíme nabídnout velké potravinářské lyofilizátory s kapacitou až 1.500 Kg / den

UK_flag.png