top of page
  • Karel Schmiedberger

Lyofilizované potraviny a gril? Perfektní!Letní prázdniny jsou v plném proudu. Ty letošní jsou trochu jiné z několika důvodů. Tím prvním by mohlo být, že řadě školáků začaly už někdy v březnu. Ten druhý je obava a restrikce při cestování do zahraničí. Výsledkem tohoto je mixu zvýšený prodej grilů a kempingového vybavení.


Sám jsem se nedávno stal hrdým majitelem plynového grilu. Nikoliv kvůli pandemii, ale protože jsem se zbavil chaty a s ženou jsme chtěli mít možnost si něco grilovat třeba v pátek večer na zahradě rodinného domu bez nutnosti zapalování briket. Gril, původně žádaný spíše drahou polovičkou, mě začal bavit a už po pár dnech jsem projížděl různé recepty a výuková videa.


Protože mou dovedností donedávna bylo ohřívat tak maximálně párky a veškeré mnou zpracovávané potraviny spíše mrzly a ztrácely vodu, začal jsem se učit skutečné vaření na grilu. Tehdy tehdy mě zaujalo, že téměř žádný z receptů se neobejde bez koření a dochucovadel. Pepř a sůl jako základ, ale často mletá paprika a velmi často sušený (granulovaný) česnek tvoří součásti steaků, hamburgerů, žebírek a vlastně asi čehokoliv určeného na grilování.


Když jsem si následně sepisoval potřebný nákup, došlo mi to u položky sušeného česneku. Přeci jeden ze zakladatelů firmy na výrobu lyofilizátorů nebude kupovat česnek neznámého původu a ještě k tomu sušený "obyčejnou" metodou?!
Samozřejmě nezůstalo jenom u česneku. Lyopotraviny se vůbec dobře chopily možnosti rozemlít lyofilizované potraviny a tak jsem si na zkoušku vzal i šípkový a borůvkový prášek. Kdysi jsem básnil o intenzitě chuti lyofilizovaných produktů u citrónů. Stejné je to i s česnekem, který mnohem lépe předává chuť masu, ale i třeba i bramborám. Špetka šípkového prášku pak ozvláštnila steak z horního roštěnce a lyofilizovaný Medvědí česnek je dokonalý na grilované brambory, kterým dodá nejen lehký česnekový nádech, ale vzhledově je ozvláštní o zelenou komponentu.


Kampotský pepř od Pepper.Fieldu používám doma od loňského veletrhu For Gastro & Hotel. Tehdy oceněný produkt Grand Prix v kategorii potravin jsem si zamiloval a ukažte mi recept na gril, kde se nepoužívá pepř. Výhodou těch kvalitních surovin je, že je nemusíte dávkovat v takovém množství a přitom jídlu dodají vlastní otisk, který dotvoří celkový orchestr chuti.
Sám hodně pálivá jídla moc nemusím, ale díky Zach's pesto & chilli jsem se naučil rozlišovat pálivost obyčejnou a pálivost, kterou doprovází chuť a aroma. Omáčkám od pana Zacha jsem se vyhýbal, ale to byla chyba. Kdo si věří, může si v omáčce Červené Cayenne s limetkou klidně dipovat hranolky. Já ale použil jenom pár lžiček do vlastní majonézy na hamburgery nebo omáčky ke steaku z nízkého roštěnce. Výsledkem byla suprová chuť papriček Cayenne, která s sebou nesla opravdu lehký, až sametový náznak pikantnosti. Za samotnou zmínku pak stojí nápad z dílny (resp. kuchyně) Lukáše Zacha na koření z lyofilizované Chipotle. Při někdejším testu v našem AMARU provoněla uzená paprička téměř celou budovu a právě díky uzenému aroma jsem věděl, že chuť nebude jediné, co od této unikátní kořenky dostanu.
Vlastně až nyní si uvědomuji, jak jsou lyofilizované přísady revoluční jak pro domácí, tak profi gastronomii. Je stále však nutné pamatovat, že je třeba si najít zodpovědného výrobce, samozřejmě nejlépe s vlastním lyofilizátorem :), který dá za svůj produkt ruku do ohně (v případě pana Zacha stačí do mísy papriček Carolina Reaper). A co vy? Nemáte náhodou produkt, který by si zasloužil unikátně sušenou variantu?

156 zobrazení

Comments


bottom of page