top of page
  • Karel Schmiedberger

Jak se stěhuje lyofilizátorZatímco nás v následujících dnech čeká stěhování do nové dílny, množí se nám dotazy na přestěhování pořízeného lyofilizátoru. Důvody jsou různé. Někdo konečně dokončil původně zamýšlené prostory pro výrobu, jiný potřebuje více prostoru a také se přesouvá do většího a někdo prostě jenom špatně odhadl, jak moc se hluk bude přenášet do nedaleké ložnice. Ať už jde o přesun v rámci jedné budovy nebo stěhování na vzdálenost přes 100 km, přinášíme pár tipů, které mohou pomoci.


Každé kilo dolů pomůže

Když stěhujete skříň, také v ní nenecháte oblečení a boty. Jistě, plný šuplík u menší skříňky lze převázat páskou, ale AMARU v "plné polní" váží zhruba 180 kg a zjistit, že "je to moc" ve špatnou chvíli může vyjít na drahou opravu.


  1. Vyjměte z komory policový systém, tácy, IceStoppery i ucpávku

  2. odpojte vakuovou vývěvu z hadice i z vnitřní zásuvky a přenášejte samostatně (nejlépe v originální krabici, kterou vždy doporučujeme si ponechat)

  3. dveře komory uzavřete a zajistěte kličkou, aby nedošlo k jejich otevření


Pečlivě projděte trasu

Poslední, co potřebujete, je zjistit, že někde neprojdete. AMARU má na hloubku asi 1 cm pod 80 cm, ale jak to tak bývá, ne každé "osmdesátky" zárubně mají skutečně tento prostor k dispozici nebo může být potřeba se hned za dveřmi vytočit. Některé dveře je potřeba zajistit otevřené, jiné je lepší rovnou vysadit z pantů.


Pokud někde nezbývá dostatek místa, pomůže otevřít dveře produktové komory o 180°. V tom případě je vhodné mít dalšího pomocníka, který je přidržuje, aby nevzaly o zeď. Jako další krok už zbývá jenom demontáž celých dveří a pantů, což vyžaduje opětovné seřízení pro správné přisátí dveří ke komoře.AMARU při instalaci
Zárubně mají 80 cm, ale dveře (bílá hrana) nějaké místo uberou

I když třeba trasu znáte jako své boty, zkuste si jí projít znovu a zaměřit se na překážky, kterých si běžně nevšímáte - vyšší práh, klouzavá rohožka... hlavně je dobré o všem informovat pomocníky, kteří trasu tolik neznají. Pro katastrofu stačí, když klopýtne jeden.


Pomocníků ne málo, ani moc

Na většinu instalací AMARU stěhujeme ve třech (tedy celá firma :). Pokud nejste profi stěhovák těžkých břemen nebo letopočet na vaší trofeji Mr. Universe začíná jedničkou, rozhodně nedoporučujeme zkoušet přenášet AMARU pouze ve dvou lidech.


Více jak 4 muži při přenosu nedávají zase smysl (pokud nejde o volné prostranství), protože pátý a šestý už spíš budou překážet při průchodu chodbou. Nicméně není na škodu mít poblíž někoho, kdo může případně v kritické chvíli aspoň trochu nadlehčit těm, kteří nesou celé břímě.


Při přenášení ve 3 lidech je dobré pamatovat, že AMARU je znatelně těžší na straně, kde jsou dvířka vakuové vývěvy. Tam by vždy měli být dva.


Převážet důstojnou jízdou

Nebudu nikoho školit, jak upevnit náklad. Nicméně rozhodně nedoporučujme převážet AMARU na tažném zařízení (vozíku), ale pouze v dodávce. Nejlépe mezi nápravami. O kvalitě našich silnic a dálnic víme všichni své. Sebelepší vozík nedokáže nerovnosti vozovky zkrotit tak dobře, jako tlumiče dodávky, byť je z půjčovny.


Otřesy jsou právě velkým rizikem pro okruh s chladícím médiem, které může začít pomalu unikat. Závada způsobená výmolem se tak může projevit i za několik dlouhých měsíců nedostatečným výkonem chladící jednotky.


Přesto, pokud by převážející měl nápad AMARU neupevnit nebo použít namísto kvalitních popruhů obyčejné "gumicuky", doporučujeme mu dát shlédnout třeba toto video (s podstatně lehčí pračkou):AMARU opravit umíme, Vás ne

Jestliže si člověk zpravidla nejlépe zapamatuje poslední bod, který četl, zde by to měla být otázka bezpečnosti. Pokud vám přijde pomoci někdo v žabkách, spíš bych doporučil jej poslat pro lepší obuv. Zrovna tak není vůbec špatný nápad použít rukavice. Bolest v zaťatých prstech nikterak výdrži s těžkým břemenem nepomůže.


Zde také stojí za to zmínit úvahu k úkonu povolat profesionální firmu. Dnes už každá stěhovací společnost nabízí přenos těžkých břemen (limit je zpravidla 100 kg). Stojí to nějaké peníze, ale na druhé straně je ušetřené zdraví i nervy. Jenom velmi doporučujeme nebát se firem zeptat, jestli jsou pojištění aspoň na hodnotu, za kterou jste AMARU pořizovali a nechat si poslat kopii smlouvy / potvrzení od pojišťovny. Pokud skutečně jde o profesionály, rádi vám vyhoví.

82 zobrazení

Comments


bottom of page