top of page
  • Karel Schmiedberger

Doba koronavirová

Aktualizováno: 13. 2.


Muž v masce se stetoskopem a koronavirus | Autor: Káňa Foto - https://www.kana-foto.cz/
Autor: Káňa Foto | https://www.kana-foto.cz/

Březen se do historie Česka zapíše jako měsíc koronaviru. V horším případě jen jako měsíc, kdy to u nás začalo. Budoucnost je nejistá, ale její vývoj je stále v rukou nás - lidí. A nejvíce zbytečné jsou chyby z nevědomosti. Ať už jde o dodržování karantény, nasazování roušky nebo neznalosti, jak lze pomoci, když by vůle byla.


Situace v LYOTRADE

Naštěstí se nám ještě začátkem března podařilo získat všechny potřebné díly a součástky pro dodělání objednaného AMARU. Neuvízneme tak v bodě, kdy bychom někomu něco dlužili a nemohli to splnit. Samotná instalace si vyžádá nezvyklé opatření, ale o tom později.


Nikdo z nás nemá příznaky a ani samotná firma není v přímém ohrožení života. Naštěstí je výroba lyofilizátorů stále něco jako vedlejší činnost a nemáme žádné zaměstnance, které bychom museli měsíčně platit. Fixní náklady máme tedy docela nízké a lze tak odhadnout, že minimálně do podzimu bychom bez příjmů přežili.


Naopak nám finanční rezervy dovolují uvažovat o podpoře našich dodavatelů tím, že nějaké díly (především jako náhradní díly) objednáváme na sklad. Ekonomiku dodavatelů asi nevytrhneme, ale i malá pomoc se počítá a s velkou pravděpodobností bychom tak měli být schopni stávajícím zákazníkům zajistit funkčnost lyofilizátoru v případě poruchy.


Slabé místo ovšem nyní může být dodací lhůta. Ačkoliv většina našich dodavatelů stále normálně funguje, vývoj situace nelze moc předvídat a tak případné nové zájemce o AMARU prosíme o pochopení, že dodací lhůta je nyní opravdu odhad.


Jak proti koronaviru bojujeme

Protože máme 3D tiskárnu, měli jsme k dispozici také několik litrů isopropylalkoholu, který se běžně u 3D tisku používá. Mohli jsme si tak vlastními silami namíchat pár litrů dezinfekce dle receptu WHO. Zkoušeli jsme také sehnat větší množství isopropylalkoholu s tím, že bychom mohli namíchat více dezinfekce a tu pak rozdávat těm, kdo jí potřebují. Nicméně než se tak podařilo tak dezinfekce už je dostupnější pod názvem AntiCOVID, ale také nás odradil postup státu vůči lihovaru Žufánek.

Nyní už se nám povedlo sehnat dodavatele a objednat dostatečné množství dezinfekce AntiCOVID pro každého z nás vč. členů rodiny.


Zastavili jsme testování pro zájemce a osobní schůzky. Když to není nutné (pro výrobu), tak zůstáváme doma. Zájemcům tak můžeme nabídnout kontakt jedině přes e-mail, telefonát nebo videohovor.


Při výrobě se snažíme o něco na způsob směnného provozu. Pokud to není nutné, v dílně pracuje vždy jeden, případně dva, každý v jedné místnosti.


No a pak nás čeká instalace na Moravě. Ačkoliv nikdo z nás nemá příznaky, záludnost koronaviru spočívá právě v dlouhé inkubační době, kdy se příznaky projevit nemusí. Osm hodin v kabině dodávky není žádný med ani za normální situace. Nicméně pokud by jeden z nás byl infikovaný, je to de facto 100% šance na nakažení zbylých dvou. Ve dvou AMARU neuneseme místo instalace je taková samota, že i v normálních časech bychom těžko hledali stěhovací partu. Bude to možná vypadat trochu jako speciální díl pořadu Top Gear, ale nakonec pojedeme třemi auty. Nákladově to vyjde na cca 3 tisíce navíc a to není nejhorší cena za rapidní snížení rizika.


Co dodat závěrem? Snad jenom, že nestačí doufat ve zlepšení situace. Je třeba tomu maximálně pomoci. Ať už opatřeními, aby se virus nemohl šířit nebo přímou pomocí ostatním. O tom ostatně v dalším článku.


Úvodní foto - autor: Ladislav Káňa, model 3D tištěný koronavirus.

35 zobrazení

コメント


bottom of page