top of page
  • Karel Schmiedberger

Lyofilizované krmivo nejen pro psy


Lyofilizovaná (mrazem sušená) kuřecí srdce coby krmivo pro zvířata

Nikde není psáno, že by AMARU musel sušit potraviny pouze a jenom pro příslušníky lidské rasy. Nízká hmotnost, dlouhá trvanlivost a navíc absence nežádoucích konzervačních látek může být velmi dobrým lákadlem pro vaše zákazníky.

Za zamyšlení stojí také současný model prodeje barf (syrového) krmiva pro psy. Krmivo musí být neustále zamrazeno a to včetně přepravy, nemluvě o následném skladování. K tomu všemu je potřeba přičíst čas potřebný pro rozmrazení (zpravidla jen části) balení na pokojovou teplotu. Toto všechno lze eliminovat lyofilizací barfovacích krmiv.

Příprava

Pro test jsem vybral kuřecí srdce. Je to téměř čistá svalovina a díky aortám (jestli je to správný termín) je není potřeba nijak krájet nebo řezat. Stačí prostě vyklopit na tácy a vložit do AMARU.

Vnitřnosti před nakládáním do lyofilizátoru

Pro test jsem vzal 5 kg, ale tácy by určitě pojaly mnohem větší množství.

Zamrazení

Kuřecí srdce se prodávají chlazená, ale dovézt v letních parnech cokoliv chlazeného, byť v rámci jedné pražské části je téměř nemožné. Při spuštění přístroje měly srdce kolem 14°C. Pro dosažení potřebné teploty před začátkem sušení stačilo AMARU nastavit 15 hodin mrazení.

Sušení

Samotná lyofilizace pak zabrala cca 31 hodin, než se tlak v komoře zastavil kolem 200 mTorr, což značí, že víc už sušit nelze.

Výsledek

Vše vysušeno do sucha tak, že jednotlivá srdce je možné rozdrolit na prášek. U sušení masa však je potřeba počítat s tuky, které vysušit nejdou a některé srdce byly pořád mastná až trochu matlavá, ale to není na závadu.

Po vysušení zbylo z každého kilogramu téměř přesně 225 g, tedy výsledná hmotnost snížená na cca 22,5%.

Rehydratace

Vnitřnosti lze poměrně jednoduše uvést do původního stavu, ale zrovna kuřecí srdce používám coby zdravý pamlsek. Naši psi je jedí za odměnu a velmi ochotně a to včetně jinak dost vybíravé čivavy.

Protože jde o masný výrobek, rehydrataci lze provést jednoduše ponořením do vody na 10 - 15 minut. Masné výrobky si vždy vezmou vody pouze tolik, kolik potřebují.

Využití

Tato obvyklá pasáž by tentokrát vydala na samotný článek. Lyofilizované vnitřnosti fungují nejlépe jako pamlsek, ale lze je použít také pro přípravu běžného jídla. Zajímavé by však byly různé barf paštiky a namixované směsi, které by nebylo třeba neustále udržovat v mrazu, byly by lehčí na transport a i rehydratace je přeci jenom jednodušší a rychlejší, než rozmrazování.


427 zobrazení
bottom of page