top of page
  • Karel Schmiedberger

Větší než malé množství lyofilizátorů

Aktualizováno: 4. 3. 2020


Jeden velký nebo více malých?

"Nemáte náhodou něco většího, než AMARU? My bychom potřebovali tak 20 - 30 kg na jednu vsádku." Podobnou formulaci slýcháváme celkem pravidelně a asi právě proto bude lepší moje tradiční vysvětlení dát sem na web, ať je více na očích.

Samozřejmě, že si neschováváme většího bratra od AMARU u nás v dílně a neprodáváme jej pouze podpultově. Jsou to sotva 2 roky, co jsme dokázali získat potřebné certifikace a uvést na trh zatím doposud jedinečný lyofilizátor za představitelnou cenu pro menší podnikatele a živnostníky. Tedy, než se pustíme do vývoje ještě většího přístroje, bude to chvilku trvat.

Nicméně není třeba tak úplně věšet hlavu. Zkusme se podívat, jaké jsou další možnosti. Ta první je jeden velký lyofilizátor. Může jím být třeba model FD18, který nabízí naše sesterská společnost Biotrade. Ten nabídne uživateli rovnou 18 kg s průměrným časem sušení kolem 24 hod. Co zájemce nepotěší, že dostat takový přístroj do ČR na místo a zprovoznit znamená pořizovací náklad ve výši cca 4,5 mil. Kč (samozřejmě bez DPH). Jeho větší bratr FD80 je pak určen už spíše ostříleným podnikatelům s jasným plánem na zahlcení střední Evropy mrazem sušenými produkty, protože poskytne kapacitu 80 kg. Za to si ovšem po svém novém majiteli řekne o cenu kolem 6,5 mil. Kč.

Je tedy nějaká alternativa mezi AMARU a přístroji jako např. FD novozélandské značky CUDDON? Tou první mohou být trhy z dálného východu, tedy Čína. Sám jsem tyto vody neprobádával, ale doposud nevím ani o nikom, kdo by tuto cestu vyzkoušel. Kromě jiných, je zde jedno zásadní riziko a tím je servis - při poruše chladící jednotky přístroje z jiného světadílu může být i nemožné prostě doplnit chladivo (především jej výrobce musí uvést) o správném množství. Co by se ušetřilo na přístroji, by si přístroj mohl vybral při první vážnější závadě.

Co ale když jeden AMARU nestačí? Pak je tu možnost pořízení více AMARU. :)

"Samozřejmě, co jiného čekat od samotného výrobce!?" říkáte si. Přesto stojí za to se nad touto variantou zamyslet.

Manželé Bláhovi a jejich dvě AMARU

Manželé Bláhovi začali rovnou se dvěma AMARU a letos dále rozšiřují výrobu

AMARU samozřejmě nebude konkurovat přístroji s kapacitou 100 a více kg, ale co třeba lyofilizátoru s kapacitou kolem 20 kg? Trojice AMARU může pojmout až 21 kg a v pořizovacích nákladech přitom nepřesáhne 1,2 mil. Kč. Navíc ale není nutné takový výdaj realizovat najednou, ale pozvolna navyšovat kapacitu podle toho, jak se výsledný produkt osvědčí. Jeden velký lyofilizátor bude jistě mít výhodu v menší energetické náročnosti (např. jedna velká vývěva má menší spotřebu než 3 malé, atp). Na druhou stranu porucha jednoho z více přístrojů neznamená úplnou odstávku výroby.


246 zobrazení
bottom of page