top of page
  • Karel Schmiedberger

Balení lyofilizovaných potravin


Vakuově balené lyofilizované jogurty

Uvažujete o výrobě vlastních lyofilizovaných potravin? Určitě je potřeba také zvážit, jak výsledný produkt dostat až k zákazníkovi v perfektním stavu. Řada prodejců nabízí lyofilizované ovoce s přívlastkem "křupavé", ale často když si balení takového ovoce koupíte, je spíše gumové. Dalším faktorem je také trvanlivost. Nač omezovat produkt na pár měsíců, když datum expirace může být prodlouženo o celé roky jenom díky správnému balení.

Správně lyofilizované potraviny mají míru vlhkosti zhruba 1% až 5%. To ovšem také znamená, že nasávají vlhkost jako houba a to i ze vzduchu. Problémem je hlavně kyslík, kterého je potřeba se zbavit. Způsobů je několik.

Absorbér kyslíku

Jde o malý sáček vhozený do zataveného pytlíku spolu s potravinami. Je to asi nejméně efektivní způsob, ale zároveň nejlevnější. Absorbéry kyslíku mohou dobře posloužit, pokud zboží jde rychle na odbyt a chcete jej zachovat křupavé po krátkou dobu. Někomu však může vadit, že se v balení nachází sáček s chemií proti vlhkosti.

Vakuové balení

Asi zlatá střední cesta. Kvalitní vakuovou baličku lze pořídit už za cca 8 tisíc Kč. My sami používáme baličku HORECA Fast 35, která dokáže opravdu vysát veškerý vzduch a pytlík řádně zatavit. Původně jsme zkoušeli běžný model, který lze pořídit třeba v Makru za cenu kolem patnácti stovek a pravdou je, že je dobrý maximálně na balení svačin do školy.

Vakuově zabalený lyofilizovaný sýr

Vakuové baličky se rozdělují na dva typy. Zmíněná Horeca je s externím sáním, tedy pytlík s potravinou je vně baličky. Tyto jsou levnější, ale je nutné používat vroubkované pytlíky. Alternativou jsou pokročilejší baličky s interním sáním, kdy se pytlík s potravinou dává do baličky. Tento typ je pokročilejší, dovoluje používat i obyčejné pytlíky a pro někoho může být výhodou, že lze vakuově balit i tekutiny.

Ochranná atmosféra

Princip je jednoduchý, balička odebere vzduch a nahradí jej inertním plynem, zpravidla dusíkem nebo CO2. Potraviny je tak možné balit třeba do krabičky nebo pytlíku bez rizika rozdrcení potraviny podtlakem tak jako u špatně nastavené vakuové baličky. Jde však taky o nejdražší variantu, co se nákladů na pořízení týče.


860 zobrazení

Přihlášení k odběru novinek

Děkujeme za přihlášení!

bottom of page