top of page
  • Karel Schmiedberger

Historie Lyotrade


Zakládající tým Lyotrade - (zleva) Honza, Pavel, Karel

Na našich stránkách schází obvyklý odkaz na historii firmy. Kdybychom měli mluvit čistě o historii společnosti Lyotrade Freeze Dryers, s.r.o., tak nebude moc dlouhá. Byla založena na podzim 2015. Původ vzniku nového přístroje je však samozřejmě podstatně delší.

Příběh můžeme začít třeba v roce 2004. Tehdy jsem nastoupil do zaměstnání, jako obchodní zástupce v rodinné firmě BIOTRADE, kterou založil můj otec, a která se se dodnes specializuje na dodávky biotechnologických přístrojů. Lyofilizátory zde máme v nabídce již přes 20 let. Vždy se však jednalo výhradně o lyofilizátory určené do farmaceutického nebo kosmetického průmyslu. Takové přístroje se běžně pohybují v řádech milionů korun, protože musí být vybaveny řadou čidel, senzorů a hlavně musí disponovat extrémní přesností řízení teploty.

Když se snažíte přizpůsobit webové stránky, aby přilákaly vědce ze soukromého sektoru i ze státních ústavů, vedlejším efektem jsou "náhodní kolemjdoucí", kteří hledají přístroje pro tzv. "ne-vědecké" použití. Dlouhou dobu se jednalo spíše o květinářky, které se dočetly o sušení květin mrazem. Telefonní hovor byl vždy ukončen tupou ranou, když jsem jim sdělil cenu čítající sedmimístnou cifru. Jedna paní se nechala slyšet, že čekala něco kolem 30 tisíc, ale tohle "fakt ne".

Trh se však postupně měnil a čím úspěšnější jsme byli na poli oněch vědeckých, sofistikovaných zařízení, tím více přicházeli zájemci s dotazy na lyofilizátory ovoce, masa nebo zeleniny. Z původního jednoho dotazu za půl roku se stala pravidelná záležitost, kdy jsme dostávali několik dotazů každý měsíc.

V roce 2014 se našel první zájemce, tentokrát o lyofilizaci květin, který mínil svůj podnikatelský záměr opravdu vážně a tak jsme dodali první GPFD (General Purpose Freeze Dryer) v ČR. Společnost Lyoflora si pořídila model určený pro sušení květin nebo knih. Hned zkraje dalšího roku BIOTRADE dodal malý, stolní lyofilizátor firmě Amali Manufaktura pro sušení malého množství ovoce, coby ingredience pro jejich čokoládové pralinky.

V témže čase jsme uzavřeli dohodu o zastupování značky CUDDON - výrobce průmyslových lyofilizátorů potravin z Nového Zélandu. CUDDON je schopen vyrobit a dodat zařízení pro desítky i stovky kilogramů, které přístroj vysuší za cca 24 - 48 hodin, ale s kapacitou roste i cena. Stále jsme tak neměli možnost nabídnout nic zajímavého pro sušení v řádech jednotek kilogramů, při zachování ceny do půl milionu Kč, která byla pro řadu zájemců již akceptovatelná.

V polovině roku 2015 jsme si sedli s Pavlem Johanem, spoluvlastníkem BIOTRADE a hlavním servisním technikem. Tou dobou jsem měl já praxi 11 let s prodejem a Pavel 6 let s opravami lyofilizátorů. Oba jsme prošli řadu školení, ale nejdůležitější byla asi ta praxe, kdy jsme s našimi zákazníky řešili nejenom otázky technického, ale také aplikačního směru. Tehdy vznikl nápad sestavit vlastní, jednoduchý a cenově dostupný lyofilizátor potravin.

Do týmu se záhy přidal také Ing. Jan Grym ze sesterské společnosti Magtrade, s.r.o. Honza, náš dlouholetý kamarád, dostal za úkol přidat další názor, nový pohled a vlastní technické nápady. Když jsme v 2. polovině roku 2016 věděli, že náš prototyp skutečně funguje, bylo na čase nechat vzniknout Lyotrade Freeze Dryers, s.r.o.


299 zobrazení
bottom of page