top of page

O nás

Jak vznikl lyofilizátor AMARU

Lyon - první prototyp
Detailní zarovnávání izolace komory
Sváření rámu AMARU
Společné foto v dílně
Na veletrhu Danubius Gastro 2020
Billboard s lyofilizátorem AMARU

Karel s Pavlem více jak 10 let dodávají (a servisují) lyofilizátory do českých a slovenských laboratoří. Se vzrůstající poptávkou po potravinářských lyofilizátorech samozřejmě zkoušeli přesvědčit své i nové výrobce, že existuje trh i pro přístroje s kapacitou v řádech kilogramů, které nestojí několik milionů.

Když nikdo nechtěl vyrábět cenově dostupný přístroj pro začínající podnikatele, založili si vlastní společnost do které Karel ještě přizval Honzu. Jednak protože je to elektrotechnik, ale taky protože “víc hlav víc ví” (a víc rukou víc odpracuje). Zabrali jsme 2 sklepní místnosti činžovního domu na Praze 6 a pustili se do práce.

Vývoj vlastního lyofilizátoru zabral 2 roky. Ačkoliv Karel s Pavlem věděli, co v desítkách laboratorních přístrojů funguje a co ne, přesto si dotlačení vlastního přístroje do finální podoby vyžádalo desítky a stovky hodin bádání, hledání, dojednávání a hlavně také testování a zkoušení. To poslední přišlo na řadu v létě 2017, kdy brněnský zkušební ústav vydal certifikace nutné pro uvedení přístroje na trh.

Nakonec se tak povedlo nejen vyrobit plně funkční lyofilizátor fungující plně automaticky, tedy bez nutnosti zadávání velkého množství parametrů a odbornější znalosti procesu, ale představit přístroj sestavený především z tuzemských součástek, které jsou doplněny o několik dílů původem z EU a USA. AMARU tak spatřil světlo světa.

Kde se vlastně vzal název AMARU? Túpac Amaru byl poslední vládce Incké říše a podle různých zdrojů to byli právě Inkové, kteří jako první využívali sušení mrazem na své potraviny. Túpac AMARU byl následně popraven španělskými dobyvateli, ale jeho jméno se v Peru stalo symbolem odporu proti nadvládě. AMARU je navíc snadno vyslovitelné v různých jazycích.

2016-03-24_edited.jpg

Další způsob, jak nedělat vakuovou nádobu 

Hned následující rok po získání potřebných certifikátů se objevili první pionýři s touhou vydat se cestou vlastní výroby lyofilizovaných potravin namísto prostého překupování ze zahraničí. 

Díky prodejům bylo možné koncem roku 2018 dovybavit pořádně dílnu. Nová vrtačka a pokosová pila na práci se železem nebo 3D tiskárna pro další vývoj AMARU a výrobu malých sérií plastových součástek - to vše pomohlo AMARU neustále zlepšovat a především zrychlovat proces sušení. V drtivé většině jsme byli schopni novinky nabídnout i stávajícím zákazníkům a tím zlepšit jejich efektivitu. 

Zpětné investice do vývoje, testů a zkoušení nových možností se vyplatily a tak jsme mohli v roce 2019 představit na veletrhu For Gastro & Hotel zcela přepracovaný policový systém, který uspíšil proces sušení až o 33%. Možná i díky tomu jsme právě na pražském veletrhu získali rovnou 1. místo v kategorii Technologie a vybavení soutěže GRAND PRIX.

V roce 2020 jsme s tuzemským dodavatelem vyvinuli novou chladící jednotku splňující EU regulace F-plynů a současně se nám podařilo navýšit výkon chlazení, čímž bylo dosaženo znovu úspory času, tentokrát o dalších cca 15%. Kromě toho jsme si již mohli dovolit najmout společnost a grafika pro vývoj nového firmware lyofilizátorů.

Karel_background_edited.png

Vlastnoručně vyrobeno v Česku

AMARU vyrábíme sami s preferencí českých a evropských dodavatelů.

Objednávkou AMARU tak dáváte práci nejen třem klukům z Prahy, ale také nerezářům v Ostravě, hliníkářům z Vysočiny, čalouníkovi ze Středních Čech, klempířům z Frýdku Místku, výrobcům plastových strun z Kroměřížska a řadě dalších...

IMG_20191210_163218.jpg

Pořád se něco děje

V LYOTRADE probíhá vývoj neustále a tak každý rok máme několik novinek k představení. Jako první se o nich dozvědí odběratelé našeho newsletteru. Zahlcené e-mailové schránky se bát nemusíte. V průměru posíláme jeden newsletter každé dva měsíce. 

Děkujeme za přihlášení

Neradi dáváte svůj e-mail? Nevadí! Novinky ze života naší malé firmy se dozvíte z našeho blogu:

O novinky formou obrázků se pravidelně dělíme také na našem Instagramu. Ostatně tady jsou poslední příspěvky:

Ať už nás odebíráte kdekoliv, určitě navštivte náš YouTube kanál, kde najdete videonávody k obsluze AMARU, výsledky lyofilizací všemožných potravin nebo záznamy z různých akcí:

Testy

Lyofilizovaná ledová káva

Lyofilizovaná ledová káva
Hledat video...
Lyofilizovaná ledová káva

Lyofilizovaná ledová káva

00:23
Přehrát video
Lyofilizovaný jablečný mošt

Lyofilizovaný jablečný mošt

00:32
Přehrát video
Pivo lyofilizované na prášek

Pivo lyofilizované na prášek

00:27
Přehrát video
Lyofilizovaná cibule

Lyofilizovaná cibule

00:29
Přehrát video

My jsme LYOTRADE

Pavel Johan fotka

Pavel Johan

Zakladatel

prokurista

technický vývojář

servisní technik

svářeč

CAD designer

montážník

vývoj SW

Karel Schmiedberger - fotka

Karel Schmiedberger

Zakladatel

jednatel

obchodní zástupce

marketing

webmaster

montážník

řidič

CAD designer

Jan Grym - fotka

Ing. Jan Grym

Bezpečnostní manager

nákupčí

elektrikář

montážník

kontrolor kvality

správce dokumentace

servisní technik

tester

bottom of page